NEWS – NOVINKY

Aktuální
04. 11. 2022

Evropská cena Label

Projekt, který incioval tyto stránky, získal Evropskou cenu Label za rok 2022. Gratulujeme!

31. 07. 2022

Nová učebnice norštiny pro vizuální generaci

V září 2022 byla vydána nová učebnice norštiny Norský svět. Základy norského jazyka a reálií, která je primárně určená pro výuku neoborových studentek a studentů na Univerzitě Karlově. Učebnice poutavě seznamuje s jazykem a reáliemi Norska prostřednictvím svérázných ilustrací a fotografií. Doprovodný vizuální materiál Vás doslova vtáhne do norského světa. Pojďte se učit norsky!

 

09. 03. 2022

Večer severských jazyků / 22. března 2022

Spletitým labyrintem severských jazyků provedou během Večera severských jazyků návštěvníky přední čeští odborníci prostřednictvím krátkých prezentací. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriózními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny.

Akce se koná v suterénním sále baru Myslíš? (Skořepka 3, Praha 1) v úterý 22. března 2022. Program začíná od 19.00, výstava bude k vidění od 18.00.

Vstup volný.

 

K vidění bude také roll-upová výstava, která  informuje o mnoha zajímavostech týkajících se jazyků severní Evropy. Obrazový doprovod je dílem ilustrátorky a grafičky Evy Holé.

Severské země jsou fascinující nejen svou přírodou, kulturou a životním stylem, ale také množstvím pozoruhodných jazyků. Některé z nich, například dánštinanorština a švédština, jsou severogermánské, a tedy příbuzné němčině a angličtině, jiné nepatří ani mezi jazyky indoevropské – takovou je třeba ugrofinská finština. Vedle těchto větších jazyků se ale na Severu mluví i sámštinamikvénštinou nebo meänkieli, specifické jsou také jazyky ostrovní – faerštinaislandština a grónština.

21. 02. 2022

Nový kurz od 22. 2. 2022 Sámský jazyk, kultura a společnost

Na FHS UK probíhá v letním semestru 2022  kurz Sámský jazyk, kultura a společnost. 

Kurz se seznamuje s jazykem, literaturou a kulturou svébytného společenství Sámů, kteří žijí v severní části skandinávského poloostrova. Sámové si prošli dramatickou kolonizační politikou, nicméně od 80. let 20.století probíhá emancipační proces, která má příznivé dopady na vitalitu jazyka a kulturního i politického rozvoje.  Kurz seznamuje se základními jazykovými a kulturními reáliemi Sámů. Část kurzu proběhne blokově a  přednášky povedou v angličtině pozvaní sámští hosté ze Sámské vysoké školy v Kautokeinu (Norsko).

Sylabus kurzu.

 

17. 01. 2022

Jazyky Severu pro zájemce o studium na FHS UK

Dne 26. 1. 2022 zveme zájemce na přednášku o Jazycích a kulturách Severu na FHS UK u příležitosti Dne otevřených dveří.

COPYRIGHT: FHS UK 2021 – 2024
Top envelopecross