Sámština v ČR

V České republice žije několik nadšenců se zájmem o Sámy. Bylo napsáno několik studentských diplomových prací, pár odborných studií a dokonce se můžete se základy sámštiny seznámit na Karlově Univerzitě.

Asi prvním a prozatím nejfundovanějším sámologem u nás byl Václav Marek (1908-1994), který se ve 30. letech odstěhoval do středního Norska, do oblasti Hattfjelldalu, kde žil sedmnáct let. Zajímal se o místní jižní Sámy a sbíral jejich slovesnost. Po návratu do Československa sepsal dějiny Sámů, vydal několik publikací a Sámové se stali námětem několika románů (ty čekají na vydání). Asi nejznámější je jeho publikace o sámském náboženství.

Na Univerzitě Karlově se od roku 2009 vypisují občasně kurzy sámské kultury a jazyka. Lze se zapsat do dvousemestrálního kurzu sámštiny, které vede Michal Kovář, a také do úvodního kurzu k sámským reáliím, které přednáší Vendula V. Hingarová. Studenti měli možnost se setkat i s řadou sámských badatelů, kteří zde přednesli své příspěvky.

Sámštinu je možno slyšet i v několika celovečerních filmech: Stopař (1987), Vzpoura v Kautokeinu (2007), či Sámská krev (2016). Hudební scéna představila i u nás i několik sámských kapel, mj. i zpěvačku Mari Boine a Winneho Saariho.

Na FHS UK běží od roku 2021 bilaterární spolupráce se Sámskou vysokou školou. Jakmile to bude možné, můžou se další nadšenci přímo na místě činu učit sámsky a sbírat materiály pro své kvalifikační práce.

COPYRIGHT: FHS UK 2021 – 2024
Top envelopecross