Islandština v ČR

Naši odborníci a překladatelé

V České republice je možné dánštinu studovat jak na vysokoškolské úrovni, a sice na Karlově univerzitě v Praze, tak na jazykových školách. Dodnes jsou ovšem k dostání pouze dva kapesní slovníky, od společnosti Leda a Lingea, obsahující pouze základní slovní zásobu. Pro střední znalost, nebo snad odbornou slovní zásobu dánsko-český slovník neexistuje a je potřeba sáhnout po kombinaci dánštiny s jiným světovým jazykem či paralelních zdrojích.

Dánsko je pro Českou republiku velmi důležitým obchodním partnerem. Na našem území působí bezmála sto dánských firem (jedná se o technologické, zdravotnické firmy i oblast služeb). Zmiňme např. Marius Pedersen, LEGO A/S, Rockwool A/S, Jysk, Novo Nordisk, atd.
https://www.businessinfo.cz/navody/dansko-obchodni-a-ekonomicka-spoluprace-s-cr/

V posledním desetiletí se u nás markantně zvýšil zájem o dánskou kulturu, především o architekturu, kinematografii a literaturu. Dánskou architekturu proslavila jistě opera v Sydney (architekt Jørn Utzon), ale také společnost Bjarke Ingels Group (BIG), kteří stojí za projekty jako je Copenhill (kodaňská spalovna se sjezdovkou na střeše).

Dánské filmy se staly pevnou součástí festivalů, seriály vysílá Česká televize. Nedávno na sebe Dánsko upozornilo hned několika filmovými lahůdkami (Chlast, Rytíři spravedlnosti) a animovaným seriálem pro děti o Johnu Dillermandovi, který svým obřím penisem dokáže heroické výkony i krást dětem zmrzlinu. Seriál ve skutečnosti ovšem není tak skandální, jak by se mohlo na první pohled zdát, a John se stal velmi oblíbenou postavičkou, vznikají podle něj plyšové hračky i karnevalové kostýmy. Nicméně právě kinematografie je pro mnohé důvodem, proč se začít učit dánsky, a zároveň pochopitelně studnicí autentické mluvy.

Do popředí se u nás dostává i krásná literatura, snad jí cestu proklestily detektivky v čele s Jussi Adlerem Olsenem, či již etablovaná jména jako je Peter Høeg a Helle Helle, či samozřejmě H. Ch. Andersen a Søren Kierkegaard.

Mezi nejvýznamnější české danisty patří beze sporu František Fröhlich a Helena Březinová.

 

COPYRIGHT: FHS UK 2021 – 2024
Top envelopecross